Wideo reportaż

Nasielsk w wideo obiektywie

Opis

Wiatrak kozłowy

Wiatrak kozłowy "Koźlak" zlokalizowany w Krzyczkach Szumnych, na terenie obiektu Nosselia, jest najstarszym typem wiatraka występującym na ziemiach polskich. Cechą charakterystyczną wiatraka Koźlak jest t to, że cały budynek wraz ze skrzydłami jest obracany wokół pionowego, drewnianego słupa tzw. sztembra.

Wiatrak Koźlak zlokalizowany w Krzyczkach Szumnych został wzniesiony drugiej ćwierci XIX wieku, według pierwotnego planu konstrukcji z XV wieku. Szkielet Wiatraka stanowią drewniane belki zarówno oryginalne jak i w części zrekonstruowane. Wszystkie oryginalne belki wymagają konserwacji lub rekonstrukcji. Wiatrak posiada zrekonstruowane drewniane skrzydła. Posiada także w pełni zachowaną pierwotną wewnętrzną konstrukcję, wraz ze znaczną większością elementów napędu oraz urządzeń przemiałowych.

Urządzenia przemiałowe i napędowe zachowały się w stanie dobrym, w celu zachowania powyższego stanu niezbędne jest zabezpieczenie i konserwacja tych części. Obecnie Wiatrak wykorzystywany jest rekreacyjnie przez obiekt hotelowy Nosselia – możliwe są z niego zjazdy tyrolskie na linie o długości 130 metrów, jest to najdłuższy taki zjazd na Mazowszu. Szczegóły dotyczące zjazdów na tyrolce: www.nosselia.pl

Dojazd

Jak do nas trafić

  • Współrzędne

    N 52.59946
    W 20.873136

Nawiguj Mnie